Pembe Kayalar Gezilecek Yerler | Hayat40tansonra

Pembe Kayalar

Genel;

Bu gezi yazısında sizlere ilginç bir jeolojik yapıya sahip, Kandıra İlçe sınırlarında yer alan Pembe Kayalardan bahsedeceğim. Aslına bakarsanız bu bölgeye hakim olan arkadaşların bildiği üzere Batı Karedeniz sahil şeridinde benzer oluşumlara rastlayabileceğiniz çok fazla yer var. Şile'den başlayıp Amasra'ya kadar olan bölgenin neredeyse tamamında benzer oluşumlara rastlamak mümkün. Ancak burası Güzelcehisar Lav Sütunlarından sonraki en orjinal ve en çok ziyaretçi ağırlayan yer diye düşünüyorum. Özellikle gün batımı izlemek için bölgede ki en güzel yer desem abartmamış olurum:-)

Ulaşım;

Kocaeli'nin Kandıra ilçesine bağlı Kefken'de bulunan Pembe Kayalar ile ilgili vereceğim bilgilere öncelikle ulaşım ile başlamak istiyorum. İzmit merkezden yaklaşık 70 km. uzaklıkta bulunan bu doğa harikasına ulaşım için Google Maps'te bulunan yol tarifini gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Hatasız olarak sizi hedefinize ulaştırıyor.

Pembe Kayalar Ulaşım

Gideceğiniz mevsime bağlı olarak trafik yoğunluğu da haliyle değişiyor. Yazın bu bölgeye yapacağınız ziyaretlerde hem ulaşım zamanı, hem de park sorunu yaşamanız kaçınılmaz. Ancak benim gibi fırsat bulup sonbahar yada ilk baharda giderseniz büyük keyif alabileceğiniz ve rahatça ulaşım sağlayabileceğiniz bir yer. 

Özellikle yaz mevsiminde bırakın Pembe Kayalar'ı, Kefken girişinden itibaren uzun araç kuyrukları oluyor. 3-4 saatlik keyfin çok büyük kabusa dönme ihtimali yüksek yani:-) Alternatif yada kestirme olarak tabir edeceğimiz yollar olmadığı gibi, bir yerden sonra yollar hem tek şerit hem de dar.

Keşfet;

Kayaların bulunduğu alanda özel bir otopark mevcut değil, ancak açık ve geniş bir alan olduğu için kayalara en yakın bölgeye ve yola engel olmayacak şekilde aracınızı bırakabiliyorsunuz. Herkes aracını düzgün bıraktığında yer sorunu kısmen ortadan kalkıyor. Sonrasında ise kısa bir mesafe yürüyerek kayalıklara ulaşabiliyorsunuz.

Güncelleme: 24 Ekim'de Ailemle Yaptığım 2nci Geziden Bir Kare

Araçtan indikten sonra zaten kayalar batı tarafınızda kalacak, doğu tarafta ise yine ilginç yapıdaki kayaların olduğu güzel bir koy ve plaj mevcut. Ancak buraya yürümek çok kolay olmayabilir. Mesafesi biraz uzak. Tekrar aracınız ile ulaşım sağlamak zorunda kalabilirsiniz. Orta yani kuzey yönde ise yüksek bir uçurum ve harika bir Karadeniz manzarası mevcut. Bu alanlarda sanırım çadır kampı yapma imkanı mevcut ancak temel ihtiyaçlarınız için bir tesis, herhangi bir lezzet durağı olmadığını göz önünde bulundurmakta fayda var. Kefken Merkez ise yaklaşık 10-15 dakikalık mesafede. Bu yüzden hazırlıklı gelmekte fayda var. (Son gidişimde köfte ekmek satan seyyar bir araç vardı.)

Güncelleme: 24 Ekim'de Ailemle Yaptığım 2nci Geziden Bir Kare

Pembe Kayalar tam da ismi gibi pembe:-) Burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus kayalıklar üzerinde yürürken çok dikkatli olmanız. Yapısı itibariyle ve ıslak olduğunda gerçekten düşme ve yaralanma tehlikesi yaşayabilirsiniz. Özellikle yaz ve bahar mevsimi haricinde buraya yalnız gitmemekte fayda var. Ben ilk gezimi tek başıma yapmıştım ve gittiğim mevsim/ saat itibari ile bölgede ki tek kişiydim. Benim başıma birşey gelmedi ama gelse uzun süre haber alınamama ihtimalinizi düşünerek yalnız gitmeyin:-)

Bu alanda olta balıkçılığı yapabileceğiniz gibi, yanınızda getireceğiniz masa sandalyede oturarak hem piknik yapabilir hemde manzaranın tadını çıkartabilirsiniz. 

Tavsiyeler;

Tavsiyeler kısmının ilk konusu buraya ne maksatla gitmek istediğiniz. Kişisel tercihler pek tabi ki değişiklik gösterse de yazın tercih edilecek bir yer olmadığını düşünüyorum. Tahminlerinizin ötesinde bir kalabalık ile karşılaşacağınızdan hiç şüpheniz olmasın. Denize girmek ve kamp kurmak maksadınızsa yakın çevrede çok daha güzel plajlar ve kamp yerleri mevcut, zaten plajı olan bir yer de değil. 

Amaç fotoğraf çekmek ve bölgeyi görmek ise yazın yine gitmeyin:-) Çünkü kalabalık sizi bunaltacak ve gittiğinize pişman olacaksınız. 

Güncelleme: 24 Ekim'de Ailemle Yaptığım 2nci Geziden Bir Kare

Bu yüzden benim tavsiyem öncelikli sonbahar ve ilkbahar aylarında, hafta içi ve sabah erken saatler yada gün batımına yakın saatlerde 1-2 saatlik bir gezi planlamanız yönünde.
 
Emniyet tedbirlerinizi alarak kayaların içine girmeyi unutmayın

Kayalar gerçekten pembe

Bununla birlikte fotoğrafçı arkadaşlar için fotoğrafçılık adına tavsiyem yalnız gitmemeleri yönünde, birinci sebebi güvenlik (kayaların kaygan olması ve yüksek uçurumlar), ikincisi ise; bu doğal oluşumları tek başına karelemek çokta anlamlı değil gibi duruyor, bu yüzden modelli çekimler için harika bir yer olarak değerlendirilebilir. 

Bir diğer konu ise oraya kadar gitmişken sadece Pembe Kayaları ziyaret etmeyin, yakın bölgede başka doğal oluşumlar da mevcut, buralardan da harika kareler çıkaracağınıza emin olabilirsiniz.

Kayaların doğusunda bulunan diğer doğal oluşum ve koylar

Kayaların doğusunda bulunan diğer doğal oluşum ve koylar

Son konu ise çevre temizliği, yakın mesafede bir tesis mevcut değil, yaz hariç diğer mevsimlerde anladığım kadarı ile (ben ilkbaharda ziyaret etmiştim.) alkol almak ve mangal yapmak maksadı ile kullanılan bir yer, bu sebeple de inanılmaz bir çevre kirliliği söz konusu.

Kefken Balıkçı Barınağı/Limanı

Pembe Kayalar ile ilgili son tavsiyem; görülmesi gereken bir yer olduğu yönünde ancak tek başına planlama yapılarak gidilecek bir yer kesinlikle değil, eğer kamp kurmayı, çevre koylarda denize girmeyi düşünmüyorsanız burada geçireceğiniz zaman en fazla 1-2 saat.

Yorum Gönder

2 Yorumlar

  1. kefken ve kerpe severim de bu kayaları bilmiyodum saool aklımda olsuun :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Sonbahar ve ilkbaharda kesinlikle tavsiye ederim. Boşken gerçekten çok keyifli bir yer:-)

      Sil