Çatalkaya Vadisi Gezilecek Yerler | Hayat40tansonra

Çatalkaya Vadisi - Mesire Alanı

Genel;

Uzun yıllar Maşukiye'ye bağlı zannederek gittiğim ve Korona günlerinde güvenli bir şekilde ailecek ziyaret ettiğimiz bu doğa harikası yerin, Sapanca'ya bağlı olduğunu bu yazı ile fark ettim:) Aslına bakarsanız haritalarda KOCAELİ-SAKARYA sınırını belirleyen sınır çizgisinde ancak yine de resmi olarak Sakarya sınırları içerisinde olan bir yer. Bu gezi yazımızın başrol oyuncusu Çatalkaya Vadisi:)

Diğer gezi yazılarımda sürekli uyarıda bulunduğum "Haftasonu gitmemeye çalışın" uyarımı burası için yapmıyorum:) Bence bölgedeki en bakir, aynı zamanda düzgün bir işletmeye sahip olmasına rağmen henüz keşfedilmemiş, her vakit keyifli vakit geçirebileceğiniz bir yer.

Mevsim olarak aşırı yağmurların olmadığı dönemleri seçmekte fayda var. Buranın yağmurları genelde kuvvetli ve güvenlik açısından size problem oluşturabilecek seviyede. Özellikle bu bölgede yapacağınız tüm doğa gezilerinde bu hususa dikkat etmenizde fayda var. Zaten mangal/ piknik için tercih edecekseniz yaz mevsimi ve kısmen ilkbaharın son dönemlerinden başka alternatifiniz yok. Ancak yürüyüş, at binme gibi aktiviteler için her mevsim ziyaret edebilirsiniz. 

Buraya gelmeye karar verdiğinizde doğa ile iç içe olacağınızı, alanın ortasından akan derede ıslanabileceğinizi hatta mevsim uygun ise dereye girebileceğinizi aklınızda tutup uygun spor kıyafetler ve yedekleri ile gelmeyi unutmayın.

Ulaşım;

İzmit merkezden yaklaşık 23 km., Maşukiye merkezden ise 5 km. mesafede bulunan bu doğa harikasına Google Maps yol tarifi ile kaybolmadan ulaşmak son derece kolay. Yolun son 2 km.lik kısmı stabilize yol ancak her tür araç ile sıkıntısız ulaşmak mümkün. Alana ulaştığınızda bölgenin girişinde kurulmuş bir tesis sizleri bekliyor ve tesisin otoparkını ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz. Otopark son derece büyük olduğu için herhangi bir problem yaşama durumunuz söz konusu değil.

Mesire Alanının Kuzey Tarafı

Keşfet;

Alanın genel yapısından bahsedecek olursak; yazımın başında da belirtiğim gibi sizi ilk olarak geniş bir alana kurulmuş tesis bekliyor. Tesisin ilk bölümü otopark, atr/ atv araç kiralama, ufak bir at binme parkuru ve yağmurlu havalarda kullanılması için yapılmış yeme-içme yerlerinden oluşuyor. 

Bu alanın hemen kuzeyinde ise ikinci alan olarak adlandırabileceğimiz derenin sağına ve soluna yerleştirilmiş masalardan oluşan açık hava piknik alanı mevcut. Bu alanda ayrıca temiz olarak muhafaza edilen wc/ lavabo ve mescit var. 

Son alan ise yine derenin hem sağ hemde solundan ilerleyen ve ileride birleşen yürüyüş parkurunun bulunduğu vadi kısmı. Bu arada son kısım dediğim yer başlangıçta ahşap bir köprü ile birbirinden ayrılıyor ve uzun süre de birleşmiyor.

Yürüyüş Parkuru Başlangıcı

Gelelim tesisin imkanlarına ve sonrasında da vadinin güzelliklerine;

Tesisin kiraladığı atv/ atr araçlar ile tur yapma fikri gayet mantıklı. Çünkü bölge bu araçlar ile keyifli ve emniyetli tura imkan veriyor. Ayrıca at binme tecrübeniz varsa yanınızda tesis çalışanları olması kaydı ile at binme turu yapma imkanınız da var. Her iki aktivitenin de eğlenceli olacağını düşünüyorum.

Diğer bir imkan ise piknik alanında mangal kiralama ve semaver çay hizmeti. Tüm malzemeleri kendiniz getirmeniz durumunda ise masalar için ücret ödeme yapmak zorundasınız. Ancak hiçbir şey getirmemeniz durumunda da tesisin imkanları ile karnınızı doyurabilirsiniz :) Fiyatlar bölge için makul.

Vadi kısmına geçecek olursak; Yukarıda ki fotoğrafta gördüğünüz ahşap köprü ile sağ veya sol yolu tercih etmek durumundasınız:) Ben her ikisini de denedim ancak ikisinde de yolun sonunu göremedim:) Ancak benim tavsiyem yine de yürüyüşe sağ taraftan başlamanız, diğerine göre daha geniş bir yol ve ferah bir alan. Bu arada kıyafet kısmından bahsettim ama hatırlatmakta fayda var, yürüyüş yolu ağaçlar altında ve sürekli gölge. Yani üşüme ihtimalinize karşı yaz mevsimi de olsa belinize yada omzunuza ince ama uzun kollu bir kıyafet almakta fayda olabilir.  Ayrıca sinek vb.lerine karşıda uygun jel/ sprey almayı da unutmayın.

Sağ tarafta kalan yürüyüş parkuru başlangıcı

Vadi kısmı, buranın en keyifli alanı ve doğa yürüyüşü yapan/ sevenler için ideal bir yer. Ayrıca gündüz, vaktinizin tamamını başka bir yere/ tesise ihtiyaç duymadan geçirebileceğiniz bir bölge. En önemli husus ise halen çok keşfedilmemiş bir yer olması ve kesinlikle bu bölgede tercih edilecek yerlerin başında olması.

Sağ yürüyüş parkuru

Unutmadan bazı internet sitelerinde bölgeye ait fotoğraflarda çadır kurulduğunu gördüm ancak ben bugüne kadar hiç rastlamadım. O yüzden bu konuda çok bilgi sahibi değilim. Ancak çevrede maddi olarak orta seviyeden, üst seviyeye kadar konaklama yapabileceğiniz bir çok büyük otel ve butik otel mevcut. 

Tavsiyeler;

Fotoğrafçı arkadaşlar için fotoğrafçılık adına ideal manzara, doğa, şelale görüntülerinin, uzun pozlama yapılabileceği bir yer. Harika "S" patika yollar mevcut ancak yürüyüş yolunda haliyle ışık problemi olabiliyor. Bununla birlikte ahşap köprüde kompozisyonlar için harika bir materyal, gerek tek başına gerekse modelli çekimler için son derece uygun.

Sol Yürüyüş Parkuru
Sol Yürüyüş Parkuru

Yazımın sonunda bahsedeceğim husus ise gitmeye değer bir yer olup/ olmadığı ile ilgili; Gerek şehir dışından gelecek, gerekse Kocaeli'de yaşayan arkadaşlar için benim kesinlikle gidilmesi gereken bir yer olduğunu belirtmemde fayda var. 

Genel görüşüm, özellikle İstanbul'dan gelen arkadaşların internet sitelerinden aldığı bilgiler doğrultusunda en çok tercih edilen yerleri bulup, ziyaret etmeye çalıştıkları ama gün sonunda daha yorgun, bitkin ve muhtemelen hayal kırıklığına uğrayarak evlerine geri döndükleri yönünde:)

Burayı tamamen doğa ile iç içe ve huzur dolu vakit geçirmek için tercih edebilir ve günün büyük kısmını burada geçirebilirsiniz. Tabi amacınız şehrin kalabalığından kaçıp sakin bir gün geçirmek ise:)

Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim:)

Yorum Gönder

0 Yorumlar