Günübirlik Cumalıkızık Köyü Gezi Rotası | Hayat40tansonra

Cumalıkızık

Genel;

Hayat40tansonra'nın bugünkü gezi yazısı, 2019 yılı yaz mevsiminde ailem ile birlikte ziyaret ettiğim, Bursa İli Yıldırım ilçesine bağlı Cumalıkızık Köyü (Mahallesi). 

Osmanlı Dönemi yerleşimin en güzel örneklerinden olan bu mahalle aynı zamanda Osmanlıların Bursa'da ilk yerleşikleri bölgelerden biri olma özelliğini taşıyor. Yaklaşık 270 evden oluşan mahallenin 180 hanesinde yaşam devam ediyor. Bir kısmı restorasyon gören evlerin büyük çoğunluğu da koruma altına alınmış durumda. Bölgede Kızık takısı taşıyan bir çok yer var. Buranın başına Cuma kelimesini almasının sebebi ise çevre köylerden Cuma Namazı için buraya gelinmesiymiş.

Bu gezimiz planı aslına bakarsanız Trilye/Bursa odaklı olup, vakit kalması durumunda Cumalıkızık'a uğramak yönünde idi. Trilye'de planladığımızdan daha az kalınca ve bolca vaktimizin kalmasından dolayı da Cumalkızık'ı da aynı gün içerisinde ziyaret etme şansımız oldu.

Daha önce ki gezilerimden farklı olarak buraya olan geziyi hafta sonu yaptık ve ne yazık ki tahammül etmekte zorlandığım kalabalıkta fazlası ile yoruldum ve neredeyse pişman bile oldum diyebiliriz:-) Buraya yapacağınız ziyaretin mevsim olarak çok bir önemi yok (sert kış ve ağır yağmur zamanları hariç) ama hafta içi/ hafta sonu olmasının gerçekten çok büyük önemi var. Köy zaten çok küçük, üstüne popüler ve tercih edilen bir yer olmasından dolayı da inanılmaz ziyaretçi sayılarına ulaşıyor. 

Ulaşım;

Google Maps'e Cumalıkızık'ta bildiğiniz herhangi bir yerin ismini yazdığınızda problemsiz olarak köyün kuzeyinde (mezarlık yanında) bulunan açık otoparka ulaşabiliyoruz. İzmit merkezden yaklaşık 150 km. mesafede ve yolun geneli düzgün ve rahat bir yolculuk yapıyorsunuz. Ziyaretiniz hafta sonu dahi olsa otopark yeterli büyüklükte olduğu için bir problem yaşamayacaksınız. Otopark ücretli ve makul fiyatta. 

Bu arada aklınızda bulunsun, köy içerisinde belli bir yere kadar otomobil ile gidebiliyorsunuz ancak yolların çok dar ve parke taş olması aynı zamanda insan kalabalığının fazla olması nedeni bu yönteme başvurmamanızı tavsiye ederim. Ne olduğunu anlamadan dakikalarca yolda sıkışıp kalma ihtimaliniz çok yüksek. 

Köyde normal hayatın devam etmesi nedeni ile bu yollar bizim gibi yerli turistlerin araç ile gezmeye çalışmaları için değil, yerel halkın kendi ihtiyaçları için kullanması için. Daha yakına gidebiliriz mantığında olmaya pek gerek yok, çünkü zaten başka otopark mevcut değil ve az önce de belirttiğim gibi köy zaten küçük:-)

Keşfet; 

Köyün gezi güzergahı kuzeyden güneye doğru, otoparktan başlayan ve meşhur Cin Aralığı denilen yer ile sonlanıyor. Cin Aralığından daha güney de görmeye değer bir yapı veya yerleşim mevcut değil. Bu güzergah her ne kadar kuzeyden güneye olsa da tabi ki keşfedeceğiniz ara sokaklarda mevcut. Köyün en büyük özelliği aslına uygun restore edilmiş rengarenk evler. Hemen her evin kendine ait bir iç avlusu olması bu evlere daha ayrı bir güzellik katıyor. 


Genel olarak en çok ilgi çeken yerler, tarihi evler ve ara sokaklar, UNESCO Derneği proje uygulama evi olan KÜPELİ EV, bir müze, bir tarihi cami ve hamam ile Cin Aralığı ismi verilen yer. Özellikle Küpeli Ev ve Cin aralığı çok kalabalık. 

Köy içerisinde her türlü temel ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz tesis mevcut. İç avlusu olan tüm ev/ konaklarda kahvaltı veya yemek hizmeti mevcut. Tavsiyeler kısmında kısaca bunlara da değineceğim. 

Bahsettiğim gezi güzergahında en çok ilginizi çekecek yerler ise Küpeli Ev ve Cin Aralığı. Küpeli Ev, UNESCO Dünya Mirası Listesine alınmış ve yaklaşık 700 yıllık bir ev. Duvar kalınlığı 60 cm. civarında olan ev yazın serin, kışın ise sıcaklığını muhafaza edebiliyor. 2013 yılından bu yana da müze olarak hizmet veriyor. Düşük bir giriş ücreti ile ziyaret edilebiliyor, aynı zamanda bir aile tarafından işletiliyor. Sıra olsa dahi gezmenizi tavsiye edeceğim en önemli ve güzel yer. 

Küpeli Ev

Cin Aralığı da ilginç bir yer ve hakkında efsaneler olan, aynı zamanda dünyanın en dar sokaklarından biri olarak kabul ediliyor. Efsanesine gelince; Kurtuluş Savaşı zamanında Yunan Askerlerinden kurtulmak isteyen köylülerin tepede ki Türk mevzilerine ulaşabilmek için bu aralığı kullanmaları ve onları takip eden Yunan askerlerinin de buradan insan geçemez deyip takibi bırakmalarına dayanıyor. Ben gitmeden önce yaptığım araştırmalarda bir kişinin zor sığacağı bir aralık olarak görmüştüm ancak gittiğimde iki kişi çok rahat sığabiliyordu. İlgi çekici bir nokta olması sebebi ile de inanılmaz bir fotoğraf sırası oluyor aklınızda olsun:-)

Meşhur Cin Aralığı

Köyün ara sokaklarını dolaşmak ise inanılmaz keyifli, birbirinden renkli evleri görmek, fotoğraflar çekmek için ideal yerler. 

Köydeki en rahatsız edici nokta ise ticaret işinin çok ama çok fazla abartılmış olması. Neredeyse her ev bir restoran, her evin önü hediyelik eşya satan bir dükkan. Ve daha rahatsız edici tarafı ise size rahatsızlık veriyor/veriliyor olması. İnsanlar para tabi ki kazanacak, bu yoğunluğu fırsata çevirecek ama gezenlere , ziyaret edenlere rahatsızlık vermeyecek. Sırf bu yüzden ikinci kez gitmeyi düşünmeyeceğim bir yer benim için.

Cumalıkızık'ta geçireceğiniz süre çok fazla değil. Erken saatte geldiyseniz kahvaltı veya yemek yemeyi de dahil edersek burada geçireceğiniz zaman 2 saati geçmeyecektir.

Tavsiyeler;


Fotoğraf meraklısı arkadaşlar için fotoğrafçılık adına özellikle tarihi yapı çekimleri, tarihi sokak çekimleri için fazlası ile mutlu olacağınız bir yer. Çok profesyonel değilim ama geniş açı lensler ile çekim yapmak sizi daha mutlu edecektir.

Yeme içme ile ilgili olarak, biz öğleden sonra/ akşam üzerine doğru gittiğimiz için iç avlusu olan bir evde yemek ve otoparka yakın bir kafede de tatlı yedik. Doğruyu söylemek gerekirse her ikisinden de memnun kalmadık, yöreye özel bir lezzet bulamadık. 

O kadar ticaret yapılan yer var ama yemek konusunda, çok daha ciddi para kazanılabilecekken bu konu arka planda kalmış gibi görünüyor. Belki biz doğru yer tercihinde bulunamadık, bilmiyorum ama burası ile ilgili bu konuda yapılan yorumlara bakıldığında bizim gibi memnun kalmayan insan sayısı çok fazla...

Yemeğimizi beklerken işleri organize ediyoruz:-)

Gezi çok uzun sürmeyeceği için, kıyafet konusunda çok ta dikkat etmeniz gereken bir husus yok.

Yakın bölgede ikamet edilen arkadaşlar için tek yer planlaması ile gelinebilecek bir yer ancak bizim gibi 2-3 saatlik yerden gelecek arkadaşlara tavsiyem buranın yanında bir kaç yer daha planlamaları yönünde olacaktır. Benim şahsi fikrim bir kez ziyaret etmenin fazlası ile yeteceği ve konaklamalı kalınacak bir yer olmadığı yönünde. 

Ziyaret eden arkadaşların varsa ilave tavsiyeleri yorumlar kısmında bekliyorum:-)) Yeni yazımızda görüşmek üzere...

Yorum Gönder

3 Yorumlar

  1. Harika bir tanıtım olmuş çok beğendim tebrik ediyorum keyifle okudum bir diğer tanıtımı merakla bekliyorum

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Çok teşekkür ederim değerli desteğiniz için.

      Sil