Günübirlik Taraklı Gezi Rehberi | Hayat40tansonra

Cittaslow Taraklı;

Taraklı
Genel;

Cittaslow'un tanımı ile başlayalım isterseniz; İtalyanca Citta (Kent) ve İngilizce Slow (yavaş/ sakin) kelimelerinin birleşiminden oluşan bu kelime, Türkçe de sakin şehir/ yavaş şehir anlamına geliyor. Cittaslow uluslararası bir belediyeler birliği olup, merkezi İtalya'da olan bir kuruluş. Belirlenen kriterleri sağlayan şehir/ kasabaların, başvuruları sonrası, kabul edilip (yada edilmeyip), yavaş/ sakin şehir ilan edilmesi ile belli standartları sağlamayı amaçlayan bir kuruluş olup, Türkiye'de de temsilciliği var. 

Bununla ilgili detaylı bilgileri https://cittaslowturkiye.org adresinden alabilirsiniz. 

Ve bugünkü yazımızın konuğu da, ülkemizdeki 18 sakin şehirden birisi olan Taraklı:) Bildiğim kadarıyla daha önce Geyve'ye bağlı olan bu şirin kasaba, sonradan ilçe yapılmış ve Sakarya İline bağlı. Ancak ilçe olacak seviyede bir yer mi? Orası tartışılabilir:) 

Kanunlarla ilçe olma kriterleri belli ama bu tip yerleri kasabadan/ muhtarlıktan ilçeye geçirmek ne kadar doğru orasını bilemiyorum. Orada yaşayan insanlar için belki ekonomik anlamda gelişim sağlamak adına faydalı bir uygulama ama tarihi bir bölgenin de zamanla kaybolmasını hızlandırmaktan öte bir şey değil gibi geliyor bana. Neyse konumuz tabi ki bu değil :) 

Gezilecek yerleri geniş bir alana yayılmayan Taraklı için, özel bir mevsim tavsiyem yok. Ancak bu şirin ilçeyi yürüyerek keşfedeceğinizi hesaba katarsak, en güzel zamanın sonbahar ve ilkbaharın ilk ayları olduğunu düşünüyorum. Tabi siz yine öncesinde meteorolojiyi takip edip yağmur yağıp/ yağmayacağını dikkate alın. Çünkü bu bölgeler genelde yoğun yağış alan yerler.

Taraklı Sokakları

Yine ilçenin neredeyse tamamını yürüyerek gezeceğiniz için uygun ayakkabı ve kıyafet seçmekte faydalı olacaktır. 

Ulaşım;

Taraklı


İstanbul'dan yaklaşık 205 km. mesafede olan ilçeye ulaşım için Sakarya-Bilecik yolunu takip ediyorsunuz ve yol boyu tabelaları takip etmeniz durumunda da hedefinize doğru bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Yollar son derece düzgün. Rahat bir yolculuk sizi bekliyor. 

Benim gibi Google Maps uygulaması kullanıyorsanız size tavsiyem, varış noktanızı Taraklı Müze olarak seçmeniz ve buraya vardığınızda aynı istikamette bir kaç dakika daha araçla giderek aracınızı orada ki açık otoparka bırakmanız. Hem merkeze yürüme mesafesinde, hem de güvenli. Biz haftasonu gitmiş olmamıza rağmen kalabalık açısından hiçbir sıkıntı yaşamadık ve aracımızı rahatça buraya bıraktık.


Keşfet; 

Ulaşım kısmında varış noktanızı Taraklı Müze olarak girin dedim ama geziye başlamak için ilk noktamız Taraklı girişinde ki Tarihi Çınar olacak. Müzeyi, Tarihi Çınarı ziyaret ettikten sonra uygulamaya gireceğiz. Taraklı Merkeze gelmeden önce sola yol ayrımı var ama tabelalar aydınlatıcı yada çok göze çarpıcı değil. 

Benim tavsiyem araç ile önce Tarihi Çınar'ı ziyaret etmeniz ve sonrasında çarşıya yine aracınız ile geçmeniz yönünde. Biz çarşıya aracı bıraktıktan sonra nasılsa yürüme mesafesi, birşey olmaz diyerek, o sıcak Temmuz gününde yürümek gibi büyük bir hata yaptık:) Üstelik vardığımızda yaşadığımız hayal kırıklığı ile gezimiz başlamadan bitme noktasına geldi. Siz sakın yapmayın:) İnanın sıcakta hiç çekilmiyor.

Tarihi Çınara geldiğinizde kuru bir tabela haricinde 7 asırlık bir çınar olduğuna yönelik en ufak bir alamet mevcut değil. Hikayesi güzel ama görüntüsü aynı durumda değil. Son derece bakımsız ve kendi haline bırakılmış bir yer. Osmanlı topraklarına katılan her yere çınar ağacı dikilmesi geleneği burada da yaşatılmış. Ama biraz daha özenli bir yer olabilirdi diye düşünüyorum. Sonuçta ilçeye gelen hemen ziyaretçinin, tur kafilesinin mutlaka uğradığı bir nokta ama bomboş:)

Sadece çınarın hemen yanında o bölgenin camisi var. Neyse ki etrafta bir iki tane yanık/ harabe eski ev varda, bir kaç kare fotoğraf çekip buradan gezmeye devam edebiliyorsunuz :)
 
Tarihi Çınar'ın karşısında ki harabe ev

Sonraki durağımız ise çarşı olarak tabir edilen merkez. Burada ise tavsiyem, gezinize meydanın hemen karşısında yer alan Müze ile başlamanız (Taraklı Kültür Evi). Üç katlı ve her katında tarihi eser, eski yaşam koşullarını/ tarzını yansıtan eşya ve görsellerin sergilendiği bir müze. Ayakkabılar çıkartılıp, galoş giyerek gezebiliyorsunuz. Çok mükemmel değil ama burada yapılacak en güzel aktivitelerin başında geliyor. 

Müze sonrası ise yapacağınız en güzel şey ise ara sokaklarda kaybolmaya çalışmak ve mümkünse biraz daha tepelerde bulunan konaklara çıkıp, gözünüze kestirdiğiniz birinde kahve keyfi yaparken Taraklı'yı tepeden izlemek ve güzel fotoğraflar çekmek olacaktır. Çarşıda güzel konaklar var ancak ticaret işi o kadar ön plana çıkmış ki bu alanda dolaşmak benim gibi sizi de daraltabilir.
 
Tarihi Konakta Kahve Keyfi

Özetlemek gerekirse; Tarihi Çınar, çarşıda ki müze, ara sokaklar ve bir konakta mola:) Tamamı bence bu kadar. Tabi bir de çarşıda ki 1517 yılında yaptırılan Kurşunlu Cami'ni unutmamak lazım.

Lezzet Durakları ile ilgili verebileceğim bir tavsiye ne yazık ki yok. Yöreye özel lezzetler sunan ve burası ideal, harika diyebileceğiniz bir mekana ben açıkçası rastlamadım. 

Burası ile ilgili aklımda kalan en güzel anı ise, meydanı karşınıza aldığınızda solda kalan ilk ara sokakta, ismini hatırlamadığım ama kısaca özel bir makine ile tahta yakarak, üzerine yazı yazılan ufak bir dükkan. Mekanın sahibi inanılmaz kibar ve kültürlü bir beyefendi. Kısa bir eğitim sonrası sizi makine ve tahtanız ile baş başa bırakarak bu sanatı yapmanıza olanak sağlıyor. Ve bunu çok uygun bir fiyat karşılığında sunuyor. Giderseniz buraya mutlaka uğramanızı ve kendisi ile tanışmanızı tavsiye ederim. 

Taraklı

Aklımda olumlu anlamda kalan ikinci husus ise; aracınızı park etmenizi tavsiye ettiğim yerde kurulan köy pazarı (pazar günlerine özel olabilir). Küçük ama gezmenizi kesinlikle tavsiye ederim. 

Son olarak ise, çarşıda bulunan ve el emeği ile yapılan ahşap ürünlere göz atmanız güzel olacaktır. Buranın en temel ticaret ürünlerinden biri ve ilginizi çekebilir diye düşünüyorum. 

Bu anlattığım güzergah ve yerler doğrultusunda tahminimce Taraklı geziniz en fazla 2-3 saat içerisinde tamamlanacaktır. 

Tavsiyeler;

Daha önce gezdiğim ve tarihi yer/ koruma altına alınan bölgeler anlamında baktığınızda oraların bir kaç gömlek altında kalan bir yer. 

Kesinlikle ve kesinlikle tek başına planlama ile gelinecek veya konaklama yapılacak bir yer değil. Benim tavsiyem illa bu bölgeye gelecekseniz Göynük ile birlikte planlama yapmanız. (Göynük'te yanlış bilmiyorsam bahar aylarında klasik araba severlerin toplandığı bir faaliyet oluyor, ona da denk getirebilirsiniz.)

Çocuklu aileler için de uygun bir yer olduğunu düşünüyorum, çocuklar pek zevk alamayacak olsalar da size de bir sıkıntı çıkarmazlar, çünkü çok uzun saatler geçireceğiniz bir yer değil.

Fotoğraf sever arkadaşlar için fotoğrafçılık adına güzel sayılabilecek tarihi yapı ve manzara fotoğraflarının çekilebileceği bir yer.

Yazımın sonunda söyleyeceğim ise ben gezdim ve keşfettim, sizlere de kısaca anlatmaya çalıştım. Tekrar gelir miyim? Hayır ama siz Göynük ile birlikte planlama yaparsanız tahminimce büyük hayal kırıklığı yaşamayacaksınız:) Keyifli hafta sonları.

Yorum Gönder

3 Yorumlar

 1. Soluksuz okudum yazınızı yürekten kutluyorum..Geçen sene bir arkadaşım tavsiyesi üzerine gittim beklediğim gibi buldum küçük bir kasabada başka beklentim olamazdı şirin bir yerdi ben çok beğendim böyle yerlere hasret olduğumuz için bana huzur verdi evet çınar hakkında söylediklerinize katılıyorum koruma altına alınmamış tarihini öğrenebileceğimiz bir bilgi yapmamışlar ve etrafında kamelyalar vardı görsel olarak çok güzel duruyordu fakat çınarı çevresini koruma altına alsalardı iyi olabilirdi.Yemek konusuna deyinirsem oraya özgü bir şey bulamadık o yüzden yemeyi düşünmedik yemeden döndük.Tepeden bakış harikaydı bol fotoğraf çektim gittiğim gün mevsim açısından harikaydı bulutların ihtişamlı oluşu güzel kareler çıkardım bu açıdan memnun kaldım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim değerli yorumunuz ve katkılarınız için. Keyifli haftasonları.

   Sil
  2. Rica ederim keyifliydi okumak ben teşekkür ederim.

   Sil