Güncel Yaşam | FULLSEPP ile Tanıştınız mı? | Hayat40tansonra


"Full Self Publishing Platform" kelimelerinin kısaltmasından oluşan FULLSEPP ile tanışmam, geçen hafta "Gezimanya Özel Yazılarda" yayınlanan tanıtım yazısını okumamla birlikte başladı. Ve bugün size güncel yaşam kategorisi konularında bu platformdan bahsetmek istedim.

Bu konu ve tarzda ki platform/ sitelere olan ilgimden dolayı, yazıyı okuduktan sonra ilk işim sitenin internet adresine girip keşfetmeye başlamak oldu. 

Bu tarz platformlar dedim ama aslına bakarsanız FULLSEPP pek de örneği olan bir platform değil. 

Neden derseniz; bugüne dek ayrı ayrı kullandığımız bir çok sosyal medya platformunu, blog sitelerini ve fotoğraf stok sitelerinin tamamını tek bir ara yüzle aynı çatı altında toplayıp sizlerin kullanımına sunan bir site. Buna ilave olarak eserlerinizden (e-kitap, blog yazıları, fotoğraf vb.) gelir etme imkanı sunan bir platform.

Daha kısa ve FULLSEPP'in ifadesiyle; Kişisel Blog, Sosyal Medya ve Marketplace (alıcı ve satıcıların elektronik ortamda buluştuğu pazaryeri) birleşimi bir platform.

Aşağıya, siteden alıntı yaptığım bir görseli paylaşıp arkasında da konu ile ilgili kendi fikirlerimi yansıtan detaylardan bahsetmek istiyorum.

fullsepp.com sitesinden alıntıdır.

Gelelim detaylara;

Öncelikle Kişisel Blog kurmak, eğer teknik bilgi sahibi değilseniz, gerçekten çok zahmetli ve zor bir iş. Profesyonel bir ekip yada iyi bir bilgi birikimi gerektiren bir uğraş. "Kendim uğraşmam basar parayı bir site kurarım" demek kolay gibi görünse de işin iç yüzü inanın hiç öyle değil. Çünkü bu işi profesyonel olarak yapacağım diyorsanız, ekip ve teknik destek bu konuda zorunlu. Bunlara ilave olarak, sitenize reklam alıp, yazdıklarınızı gelire çevirmek te ayrı bir uğraş ve zaman istiyor.

Peki FULLSEPP bu konuda size ne imkanlar veriyor; Sizin yerinize topluluk içerisinde KİŞİSEL BLOG tarzı bir sayfa ile hem yazılarınızı hem de varsa e-kitap, şiir vb. yayınlarınızı diğer insanlarla paylaşma fırsatı ve yayın kuruluşlarına satış imkanı sağlıyor. Tabi bununla sınırlı değil, yayınladığınız blog yazılarının içerisinde ki reklam görüntülenmesinden size %70 oranında gelir payı veriyor. Bu oran yazınızın sadece FULLSEPP'e özgü olmasına göre değişiklik gösteriyor. Kişisel bloglarınızda ki reklam görüntülenmesine göre çok daha avantajlı bir oran. Bu oran e-kitap, sesli kitap yayın ve satışlarında daha da artıyor. (%90)

Özellikle gezgin ve yazar arkadaşların bu konuya daha fazla ilgi göstereceğini düşünüyorum. Halihazırda bir kişisel bloğunuz yoksa, gezilerinizi sadece sosyal medyada paylaşıyorsanız, sizin için iyi bir fırsat. Hem yazma isteğinizi giderecek, hem de gezip gördüğünüz yerleri paylaşırken gelir elde edebileceğiniz bir platform. 2021 yılını da Koronavirüs etkisi altında geçireceğimizi düşünürsek, dikkate alınıp, değerlendirilecek bir platform.

Gelelim Sosyal Medya platformları ve fotoğraf stoğu yapan siteler ile ilgili kısmına. Burada sitenin menü detaylarına girmeyeceğim. Yazı sonunda vereceğim adres ile siteye kolay ulaşım sağlayabilir ve hazırlanan video, blog yazısını okuyarak detayları görebilirsiniz. 

Sosyal medyadan devam edelim; bugün twitter, facebook, instagram ve benzeri birçok sosyal medya platformlarında kullandığınız özelliklerin bir kısmını burada da bulacaksınız. Grup kurma, zaman tünelinde paylaşım yapma, etkinlik oluşturma, başka insanları takip etme, takipçi edinme, fotoğraf yayınlama ve albümler oluşturma, etkinlik oluşturma gibi birçok farklı menüye sahip. Sonuçta alışkanlıklar var, tabi ki instagram vb. uygulamalardan buraya geçmek çok kolay değil ama bu platformlarda geçirdiğimiz sürenin 5te 1ini harcayarak hem keyifli vakit geçirecek hemde eğlenirken gelir elde etme imkanınız olacak.

Fotoğraf meraklısı arkadaşlar, Stok fotoğrafçılığı yapan siteleri iyi bilirler. O platformlarda üyelikten tutun da fotoğraflarınızı yüklemeye, onların satılmasını bekleme süreçleri oldukça zordur. Ve çoğu insan kısa sürede canından bezerek kullanmayı bırakır. Burada ise fotoğrafçılık konusunda bize farklı imkanlar sunuyor. Paylaştığınız fotoğraflar, oluşturduğunuz fotoğraf albümleri, kurduğunuz gruplarda sergilenen reklamlar görüntülemelerinde de %70 oranında gelir elde edebiliyorsunuz. Burada önemli bir husus daha var. Misal sizin paylaştığınız fotoğrafı herhangi bir yerde kullanmak isteyen kişi üzerinden de ilave gelir elde etme imkanınız var. Az önce dediğim gibi stok fotoğrafçılığa göre ilerleyen zamanlarda çok daha kolay ve avantajlı bir site.

Bu bölümde ki son konu ise Marketplace (Pazaryeri). Zaten yukarıda ki her durum, her satış, kullanma, reklam görüntülenmesinde gelir elde etme bu kısmı oluşturuyor.

Kısaca özetlemek gerekirse, kısa bir kullanım pratiği ile kullanmaktan zevk alırken, gelir etme imkanı da bulabileceğiniz bir platform.

Bu arada yine kişisel görüşüm; sitenin ekibi son derece profesyonel ve tecrübeli, destek aldıkları kurumlar hem kaliteli hem de kurumsal. Güvenlik sıkıntısı yaşayabileceğiniz bir durum görünmüyor. Ve sitenin referansları gayet iyi. 

Birde henüz beta sürümünde ve yeni yeni keşfedilemeye başlayan bir platform. Büyük ihtimalle yakında birçok yerde karşınıza çıkacak. Bu sebeple henüz tam keşfedilmeden üye olmakta fayda var. Çünkü site alıp başını gittiğinde üyelik şu an olduğu kadar kolay olmayacaktır diye tahmin ediyorum.

Halihazırda "Ziyaretçi", "Kullanıcı" ve "Katılımcı" olmak üzere 3 statü var. Bunların detaylarını da sitede bulabilirsiniz. Ben yine de aşağıya siteden aldığım bir görseli bırakıyorum.

fullsepp.com sitesinden alıntıdır.

Site ilgili şu an kendini çok hissettirmeyen zorluklar da tabi ki var. Çünkü henüz beta aşamasında ve kullanım paneli üzerinde test ve denemeler devam ediyor. Bu konuda da kullanıcı deneyimlerinizi site yönetimi ile paylaşarak sitenin gelişimine katkı sağlayabilirsiniz.

Sitenin appstore yada playstore'da bir uygulaması yok. Aslına bakarsanız buna gerek te yok. Çünkü site için, yeni bir teknoloji olan PWA (Progressive Web Apps) kullanılıyor. Bunun biz kullanıcılara faydaları ise şu şekilde;

Uygulama indirip, herhangi bir kurulum yapmak zorunda değilsiniz. Bunun avantajı, uygulama için bir sürü izni verip hesabınıza müdahale riskini azaltmış olursunuz. Ayrıca güncelleme derdi ile de uğraşmak zorunda kalmazsınız. 

Cep telefonu ile chrome üzerinde siteye giriş yaptığınızda mobil uygulama görüntüsü ile kullanmaya devam edersiniz. Bağlantı hızınız düşük olsa yada hiç bağlantınız olmasa da kullanabilme imkanınız vardır. 

En önemli özelliği ise arama motorlarında bulunabilir, gösterilebilir olduğu için eserlerinizi daha fazla kitleye ulaştırma şansınızın olması. Uygulamalarda bildiğiniz gibi böyle bir durum söz konusu değil.

Şu an bu da deneme ve test aşamasında ama bizlerin kullanımına engel olan bir durum söz konusu değil.

Siteye üyelik ve sizler için hazırlanan tanıtım video/ yazısına, aşağıda verdiğim adres satırını kullanarak ulaşabilirsiniz. Böylelikle hem beni referans göstermiş hemde eğlenceli bir yolculuğa ilk adımı atmış olursunuz.

Yorum Gönder

4 Yorumlar

 1. Kulağa baya hoş geliyor :) %70 gelir falan :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tavsiye ederim, henüz beta aşamasında ve gelecek vaat eden bir platform:-))

   Sil
 2. Yanıtlar
  1. Farklı ve gelecek vaat eden bir platform. Henüz beta aşamasında ama çok yol kat ettiler ve yakın zamanda çok duyulacak:-)

   Sil