Yuvacık Gezi Rehberi ve Rotaları | Hayat40tansonra

Yuvacık Barajı

Genel;

Uzun zamandır aklımda olan ama elimin bir türlü yazmak için gitmediği, keşke buraları iyi bilen bir arkadaşım, bana konuk yazarlık yapıp sizlerle paylaşsa diye de uzun süre hayalini kurduğum Yuvacık Gezisi, rehber tadında ve detaylı rotalar ile bugünkü yazımın konusu.

Elim gitmedi, çünkü Yuvacık gerçekten ucu bucağı olmayan bir yazı potansiyeli taşıyor. Gezip görülecek yer sayısı çok fazla, bu yüzden yazmaya başladığınız zaman içinden çıkılması zor bir yer:-) İnanın her yeri, ayrı bir yazı konusu olur. Genelde burası ile ilgili yazılar lezzet durakları, kısmen fotoğrafçılık odaklı olup, doğal yaşam alanları, tabiat parkları ve gizli cennet köşeleri ile ilgili yazı bulmak pek kolay değil, en azından hepsini bir arada yazan gezgin yok. Anladığım kadarı ile yazım tarzına bağlı olarak, uzun yazılar bir süre sonra dikkat dağıtıyor yada millet olarak okumayı pek sevmiyoruz.. 

Burası ile ilgili detaylı ve bilgi verici tek bir siteye rastladım, özellikle doğa severler, kamp severlere bu siteden faydalanmalarını tavsiye ederim. Sitenin adresi: basiskelegezi.com

Şimdiden söylüyorum bu yazı biraz uzun olacak. 

Ulaşım;

Ulaşım konusu gerçekten önemli, burada ki detayları kaçırmayın. Hemen aşağıya Google Maps'ten bir gezi rotası bırakıyorum. 

A-NOKTASI: YUVACIK MERKEZ CAMİ, B-NOKTASI: MARANGOZ BAHÇE KAFE, 
C-NOKTASI: ÇAMLI TEPE RESTORAN, D-NOKTASI: TARİHİ SERVETİYE KÖPRÜ,
E-NOKTASI: KARAASLAN, F-NOKTASI: SERVETİYE MÜZESİ, 
G-NOKTASI: AYTEPE DİRİLİŞ KAMPI, H-NOKTASI: VEYSEL DAYI'NIN YERİ

Yuvacık gezisi için ilk yol ayrımı; eski yol dediğimiz İzmit Sahil Yolu'ndan, Gölcük tarafına dönmeden Yuvacık Barajı tabelalarını takip etmeniz gerekiyor. Bu güzergah sizi rahat ve kolay bir şekilde baraj yoluna çıkartacak rotadır. Son gezimde, arkadaşımın uyarısına rağmen dalgınlıkla bu ayrımı geçtim ve gereksiz yere 20-25 dk. zaman kaybedip, bozuk yollara girmek zorunda kaldım. 

İkinci ama daha önemli ayrım noktası ise Çınardere Caddesi Yolu'na girmeniz. Bu yolu bulmanın diğer bir yolu ise Eraslan Tatil Köyü ve Marangoz Bahçe Kafe tabelasından sağa, kısmi asfalt yola ayrılmanız. Eğer baraj yolunu takip etmeye kalkarsanız, bu bölgenin en güzel manzaralı yollarını ve güzel mekanlarını kaçıracağınızdan emin olabilirsiniz.

Keşfet; 

İzmit'li birisi olarak Yuvacık'a defalarca gittim. Ama birçok insanın yaptığı gibi ben de mekan ağırlıklı ziyaretlerde bulundum. Bu sebeple de gittiğim en son nokta Mahir'in Yeri isimli işletme oldu. Ayrıca Çınardere Caddesi yerine hep baraj yolunu takip ettim ve aslında neler kaçırdığımı bu gezide anladım.

Yazımın ilk bölümünü yaptığım son gezi güzergahı üzerinden, ikinci bölümünü ise daha önce gittiğim yada giden arkadaşlardan dinlediğim yerler üzerinden yazmaya çalışacağım. 

BİRİNCİ BÖLÜM;

Gezi kararını iki gün öncesinden verip, internet üzerinden araştırma yapmaya başladım. Yuvacık Gezi yazılarını çok tatmin edici bulmadığım için Google Maps üzerinden mevsime uygun gezilebilecek yerleri tek tek araştırmaya başladım. 

Google Maps'ten çıkardığım bilgileri, her zaman işe yaradığını bildiğim ve bir bilene sor mantığından yola çıkarak, buralı olan, çok sevdiğim arkadaşım Ahmet'e mesaj atıp sordum. Güzergahın gayet iyi olduğunu söyleyerek, bunların yanına bir de bonus yer verdi. Ama verdiği bonus yer, bugüne kadar İzmit'te gördüğüm en güzel yer çıktı. İzmit'in en heybetli, en bakir ve keşfedilmemiş, en doğal yerlerinden biri:-)) Son olarak ta muhabbet etmekten büyük keyif aldığım kardeşim Ömer'i de geziye davet ederek hazırlıkları tamamladım.

Geziye, en iyi bildiğim ve daha önce birkaç kez ziyaret ettiğim yerden, Marangoz Bahçe Kafe'den başladık. Bugüne kadar aslına bakarsanız en iyi manzaranın burada olduğunu zannediyordum ama aslında pek de öyle değilmiş. 

Marangoz Bahçe Kafe Manzara

Yazıda ismini vereceğim tüm işletmeler Koronavirüs nedeni ile kapalı ama ben yine de bildiğim yerler ile ilgili ufak bilgiler yazacağım. Marangoz Bahçe Kafe, Çınarlıdere Caddesine saptıktan sonra sağ tarafta rastlayacağınız ilk işletmelerden. Genç arkadaşlar tarafından işletilen ve hafta sonları rezervasyon yaptırmadan yer bulamayacağınız bir işletme. Instagram'a ismini yazdığınızda meşhur salıncak pozlarının en iyilerine rastlayabileceğiniz, 

Marangoz Bahçe Kafe

Ayrıca fotoğraf stüdyosu ismi verilen alanda, fenomen olma yolunda güzel pozlar verebileceğiniz bir işletme. Unutmadan burası ile bitişik Eraslan Tatil Köyü konaklama için bölgenin tercih edilen işletmelerinden biri. 

Marangoz Bahçe Kafe - Sütüdyo:-)

Burada geçirdiğimiz 10-15 dk. ve birkaç kare fotoğraftan sonra ilk defa gördüğüm yollarda başladık ilerlemeye. Yol üzerinde fotoğraf çekebileceğiniz harika manzaralar var. Ancak benim tavsiyem Çamlıtepe Restorana kadar beklemeniz yönünde. Yollar her türlü binek aracın tehlikesiz gidebileceği tarzda ama sürat yapmaya müsait değil. Zaten buranın en büyük keyfi, yavaş yavaş manzarayı izleyerek yolculuk yapmak. Çamlıtepe Restoran bölgede en iyi yer tutan işletmelerden. Orta büyüklükte ve şirin bir yer. Sahibinden izin aldıktan sonra bir iki kare fotoğraf için girip, 10 dk. kadar da burada kaldık. 

Çamlı Tepe Restoran

Restoranın bir tarafı harika bir baraj manzarası ve İzmit'in panoramik görüntüsüne, diğer tarafı ise yine baraj ile Yuvacık yamaçları üzerine kurulu köylere hakim. Köyleri gördüğünüzde kendinizi Karadeniz'de hissediyorsunuz. Yerleşim ve yaşam tamamen oralar ile aynı.

Çamlı Tepe Restoran'dan Baraj Manzarası

Çamlı Tepe Restoran'dan Köy Manzaraları

Çamlı Tepe Restoran'dan Köy Manzaraları

Çamlı Tepe'den sonra, tek tük olan köy evleri arasından ve biraz da bozulmaya başlayan yoldan, baraj yoluna bağlanıyorsunuz. Bir sonraki durağımız ise Tarihi Servetiye Taş Köprüsü ile Karakaya Şelalesi. Buraya ulaşım için iki seçenek var. Birincisi Kirazdere'yi, Yuvacık Barajına bağlayan köprüye gelmeden hemen önce sağa ayrılan yola girmek, diğeri ise bu köprüyü geçtikten sonra yine sağa ayrılan ilk yoldan girmek. Ancak ikinci seçenekte ki yol, binek araçlar için biraz kötü.

Servetiye Taş Köprü'nün tarihi ile ilgili kesin bir bilgi olmamakla beraber, 1950'li yıllarda yapıldığı tahmin ediliyor. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu tarafından tescil edilmiş bir köprü. Çok özellikli yada görsel değeri yüksek mi? Bence değil ama yolumuzun üzerinde ve ulaşım kolay. 

Tarihi Servetiye Taş Köprü

Burada bir de Karakaya Şelalesi var ve yaklaşık 15 metre civarında bir yüksekliğe sahip. Ancak şelaleyi görebilmek gerçekten çok zor. Çünkü şelalenin üzerine işletme kurulmuş:-)) Görebilmek için tehlikeli bir patikadan inmek ve dere geçişi yapmak gerekiyor. 

Karakaya Şelalesi

Bundan sonra ki durağımız ise yine bir işletme. İsmi Karaaslan Kamping. Aslında buraya daha önce hem yürüyüş hem de yemek maksatlı birkaç kez gittim. Bu sefer gitmekte ki amacım ise, orada olduğunu zannettiğim, Taş Köprüyü görmekti. Yanlış geldiğimizi ise tesis çalışanları ile konuştuktan sonra öğrendim. Burası bölgede ki en büyük tesislerden. Kendine ait bir çarşısı, restoranı, kendin pişir kendin ye alanlarının yanı sıra kendi yürüyüş parkurları ve aktivite alanları olan bir mekan. Konakla imkanı var ve Koronavirüs günlerinde açık.

Ufak bir tanıtım:-) sonrası yolumuza devam ediyor ve rotamızı Aytepe'ye doğru çeviriyoruz. Aytepe'ye çıkarken yol üzerinde Servetiye Cami Köyü var. Buranın Milli Mücadele Döneminde, Kocaeli'de bulunan Yunanlılara ve onların örgütlediği Rum/Ermenilere ilk kurşunu atan savunma cephesi olduğu, bölge savunmasına büyük katkı sağladıkları bilinmektedir. Köy meydanında tarihi anlatan "Tek Kurşun Anıtı" ile "Servetiye Müzesi" var. Kahverengi tabelalar ile buraya rahatça ulaşabilirsiniz.

Yine yol üzerinde bulunan ve benim daha önce ilerisine geçmediğim "Mahir'in Yeri" isimli, doğa içerinde ve harika bir baraj manzarası olan orta büyüklükte bir işletme mevcut.

2017 Ocak, Mahir'in Yeri

Aytepe'den devam edelim diyeceğim ama burası beklentilerimin çok altında kalan bir yer oldu. Buranın bir tabiat parkı olduğu düşüncesi ile yola çıkmıştık ancak düşündüğümüz gibi bir yere rastlayamadık. Merak ettiğim için öncelikli olarak Aytepe Diriliş Kampı isimli yere gittik, çünkü burasının tabiat parkı girişi olduğunu düşünüyordum. Ancak kapısına geldiğimizde bariyerle kapalı olduğunu gördüm. Girişteki güvenlikçi arkadaş ile yaptığım konuşmada; şahıs girişlerine kapalı olduğu, sadece Kocaeli'de ki sporcuların ve spor takımlarının önceden rezervasyon yaptırarak burada kamp yaptıkları bilgisini aldım. Güvenlikçi arkadaşa çok merak ettiğimi anlatır bir iki yoklama çekmeme rağmen, içeriyi görme şansım olmadı:-)) Tabi böyle olunca, buranın ne olduğu yönünde ki merakım daha da artarak geri dönmek ... 

Velhasıl Aytepe civarı için söylenebilecek tek şey, doğayı parselleyen bir sürü işletme olduğu ve bunların içerisinde de yapılabilecek aktiviteler olduğu.

Gezi planımın sonunda ki yer ise Beşkayalar Tabiat Parkı ve Ahmet Kardeşimin verdiği bonus yer vardı. Açıkçası Beşkayalar Tabiat Parkının sadece piknik ve kamp alanı ile yürüyüş parkurları olan bir yer olduğu düşüncesi ile buraya giriş yapmadık. Bu sebeple de bonus yer olarak dün yazdığım Rasimin Kaya için yola devam ettik. Burası ile ilgili detaylara, henüz okumadıysanız buradan ulaşabilirsiniz.

Rasimin Kaya

Rasimin Kaya sonrası aklımda bir iki yer daha vardı ancak adrenalin azalınca ortaya çıkan yorgunluk ile geziyi tamamlamaya karar verdik. Geri dönüşü baraj yolunda yaptık ve son olarak baraj üzerinde bir kaç fotoğraf çekip evimize geri döndük. Bu arada baraj üzerinde araba yolu mevcut ancak duraklama yasak. Güvenlik ile konuşup aracınızı uygun yere park ettikten sonra, baraj üzerinde yürüyebilir ve güney yönünde harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Baraj Üzerinden Güney Yönlü Manzara

İKİNCİ BÖLÜM;

Bu bölümü kısa tutup, size birkaç yerden bahsedeceğim ve tavsiyeler kısmına geçeceğim.

İnönü Yaylası; Sakarya-Kocaeli sınırında ama çoğunluğu Kocaeli sınırları içerinde yer alan, cennetten bir köşe. İsterseniz Tepecik Köyü yolundan devam ederek, isterseniz Pamukova (Sakarya) tarafından ulaşabilirsiniz. Ancak her iki yolunda son 10-15 km.lik kısmı problemli. Alçak binek araçlar ile özellikle yağmurlu havalarda kesinlikle gidilmemesi tavsiye edilen bir yer. Çadır kampı kurma imkanı var ama genel bahsedilen sıkıntı gece ateşli silah seslerinin çok rahatsız ettiği ve çevre kirliliği..

Menekşe (Menevşe) Yaylası; Aytepe Diriliş Kampına çıkarken, sağa İznik ve Menekşe Yaylası tabelaları göreceksiniz. Burası ile ilgili çok fikir sahibi değilim ama Kampta konuştuğum güvenlikçi, bizim arabaya bakıp, "çok uzak değil ama bu araba ile gitmeseniz iyi olur" dedi. Bunun dışında kamp yapmak ve yürüyüş yapmak için ideal olduğu, mevsiminde giderseniz de buraya ismini veren menekşeleri görebileceğiniz bir yer.

Müflizdere (Serindere) Kanyonu; Burası ile ilgili Konuk Yazarım Arzu'nun yazdığı son makaleye buradan ulaşabilirsiniz. Tek belirtmek istediğim bölgenin en iyi ama en zorlu yürüyüş ve tırmanma parkuru olduğu. Rehber eşliğinde ve mevsiminde gidilip görülmesi gereken harika bir yer. 

Soğukdere Kanyonu; Hem tırmanış hem de yürüyüş için ideal ama bölgenin en zorlu etaplarından. Hem rehber eşliğinde hem de yazın gidilmesi tavsiye edilen diğer bir yer.

Her ne kadar Başiskele'ye bağlı olmasada buraya yakın başka bir yürüyüş parkuru ve bölgenin en güzel şelalelerinden biri olan Nüzhetiye Şelalesini de gezi listenize almanızı tavsiye ederim. Ben yaklaşık 1,5 sene önce buraya gittim ama yanımızda küçük çocuklar olduğu için büyük şelaleye kadar gidebilme imkanımız olmadı. Önümüzdeki bahar mevsimi için perşembe günü gezileri listeme aldım:-))

2019 Haziran Nüzhetiye Şelalesi Yürüyüş Parkuru

2019 Haziran Nüzhetiye Şelalesi Yürüyüş Parkuru

Son olarak bu bölge ile ilgili yaptığım araştırmalarda Eski Bahçecik adı verilen yerde, tarihi 1800'lü yılların ikinci yarısına dayanan ve misyonerlik maksatlı kurulan bir Amerikan Mektebi olduğu, günümüzde de halen buraya ait bir kaç yapının ayakta kaldığını okudum. Ama açıkçası yerini bulamadım. Bilen varsa bana da lütfen söylesin, çünkü merak uyandıran bir yere benziyor.

Yuvacık ile ilgili ikinci bölümünde sonuna geldik. Umarım gözlerinizi fazla yormayan bir yazı ve anlatım olmuştur. Kısa kısa tavsiyelerimden de bahsedip yazımızı bitiyoruz.

Tavsiyeler; 

Bu gezi için öncelikli tavsiyem, kıyafet konusu. Buraya sadece restoranlar için bile gelecek olsanız, spor kıyafet tercih edin. Zaten buraya geliyorsanız amacınız, doğa ile iç içe güzel bir hafta sonu yada gün geçirmek olacaktır.

Kamp maksatlı yada yürüyüş için gelecek arkadaşlar için ise en önemli tavsiyem, kamp alanlarında ve yürüyüş parkurları üzerinde (doğal olarak) yeme-içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz yerler mevcut değil. Bagajınızı yada sırt çantanızı buna göre hazırlamanızda fayda var.

Fotoğrafçılık ile ilgilenen arkadaşlar için birbirinden güzel doğa ve manzara fotoğrafları, yol fotoğrafları çekilebilecek bir yer. Şanslı iseniz (yerine göre şanssız da olabilirisiniz) yaban hayvanlarına rastlayıp güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Ayrıca varsa, çantanıza tele-objektif almak faydalı olacaktır. Yürüyüş esnasında fotoğraf makineleriniz yanınızda olacaksa, hem ıslanma hem de çarpmalara karşıda tedbirli olmakta fayda var.

Bilmediğiniz yada benim tavsiye etmediğim yollara binek bir araç ile maceraya atılıp girmeyin. Off-road araca sahip olmasına rağmen, bu bölge de araç deviren tanıdıklarım oldu. 

Burası ile ilgili mevsim tavsiyem; öncelikli olarak yaz ayları. Sonbaharın sonu ve kış çok tercih edilecek aylar değil, çünkü emniyetsiz olabilir. Bahar ve sonbahar aylarını da tavsiye edebilirim ama bu aylarda da tecrübeli değilseniz tek başınıza gezi yapmamanız faydalı olacaktır.

Yayla ve yürüyüş parkurlarına gidecekseniz, telefonunuzun birçok noktada çekmeyeceği aklınızda olsun. Yakınlarınıza haber vermekte fayda var, merak etmemeleri için:-)

Yuvacık Gezisi için benim notlarım bu kadar, umarım keyif aldığınız bir yazı olmuştur.

Rasim'in Kayası yazısına buradan, Konuk Yazarım Arzu'nun Müflizdere Kanyonu yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Yuvacık Barajı

Yuvacık Barajı Yol Manzaraları

Yorum Gönder

0 Yorumlar