Sardala Koyu Gezilecek Yerler | Hayat40tansonra

Sardala Koyu

Genel;

Hayat40tansonra'nın ilk yazısı:-) İlk yazı olması itibariyle olacak eksiklikleri, hataları anlayışla karşılamanızı ümit ediyorum. Eminim zamanla, tecrübe kazandıkça daha detaylı, daha fazla bilgi içeren yazılarla sizinle birlikte olacağım:-) Yazılarımı aksi bir durum olmadıkça; Genel, Ulaşım, Keşfet ve Tavsiyeler ana başlığında paylaşacağım. Hadi başlayalım o zaman:-)

İlk gezi yazımız, 23 Temmuz 2020 tarihinde Ağva dönüşü ailemle birlikte Kocaeli'nin Kandıra İlçesine bağlı Sardala Koyu'na yaptığımız ziyaret.

Ulaşım;

Ağva'ya gitmeden önce vakit kalması durumunda nereye gidebiliriz diye araştırma yaparken gördüğüm Cennet Havuzu isimli alan yeni hedefimiz oldu. Aynı gün Ağva'da işimiz bittikten sonra Halk Plajından yola çıkmamız ile başlayan maceramız ne yazık ki Cennet Havuzunu göremeden son buldu :-)) Ancak bu yolculuk esnasında başka bir doğa harikası olan Sardala Koyu'nu keşfetmiş olduk. 

İzmit Merkezden yaklaşık 70 km, Ağva Merkezden ise 15 km. mesafede olan koya ulaşımda son 1,5-2 km.lik mesafeyi saymazsanız yeşillikler arasında eğlenceli sayılabilecek bir yolculuk geçiriyorsunuz. 

Son düzlüğün sıkıntılı olmasının sebebi ise; yolun son derece bozuk ve kısmen tehlikeli olması, herkesin binek arabasını sokmayı tercih edebileceği bir yol olmadığının aklınızda bulunmasında fayda var ki, kışın ve yağmurlu havalarda iki kere düşünmek lazım.

Keşfet;

Araç ile gidebileceğiniz son noktaya ulaştığınızda sağ ve sol tarafınızda iki ayrı koy yer alıyor. Bölgenin yazın hafta içi, hafta sonu fark etmeksizin kalabalık olması nedeni ile çok erken saatte gitmediğiniz sürece aracı bu alana bırakma şansınız yok. Bu durumda da zaten dar ve bozuk olan yola aracınızı bırakıp bir miktar yürüme zorunluluğunuz ortaya çıkıyor.

Sardala Sağdaki Koy

Sardala Soldaki Koy

Koyun her iki alanında da çadır kampı imkanı var. Ancak benim gördüğüm denizi önünüze aldığınızda sağ tarafta kalan koy daha güzel. Buraya erişim ise sol taraftaki koya istinaden daha zor, doğal oluşmuş ve çok dar bir patikadan ilerlemek/ inmek zorundasınız. Özellikle yanınızda çocuk, sırtınızda çanta/ malzeme varsa çok dikkatli olmanızı öneririm. Tabi yaz mevsiminde gittiğinizde haliyle yazlık kıyafet ile gideceğiniz için daha da tehlikeli olma ihtimali var.

Sağ taraftaki koya indiğinizde 250-300 mt.lik taşlardan oluşmuş bir plaj sizi bekliyor. Ancak bu taşlar ayağa batıp, can yakan tarzda değil. Aynı şekilde denizinde ilk 5 mt.lik bölümü taşlık ama dediğim gibi taşlar rahatsız edici değil. Plajın genişliği ise yaklaşık 20-25 metre. Aslına bakarsanız kalabalığı düşündüğünüz zaman çadır kurmak için çokta keyifli bir yer değil. Şehirde dip dibe inşa edilmiş binalarda oturmaktan çokta farklı bir his değil:-)) 

Unutmadan bölgede hiçbir tesis mevcut değil, siz ne getirir iseniz o kadar. Bizim gittiğimiz tarih ve saatlerde daha çok çadır kurmuş aileler mevcuttu, eşli veya sevgili ile gitsek rahatsız olur muyuz diyen arkadaşlar için sıkıntılı olmayacak bir yere benziyor, sadece gidilecek mevsim ve saatleri iyi seçmek lazım.

Plajın sonundaki patika yol sizi Cennet Havuzuna ulaştıracak

 Sardala Sağdaki Plaj

İlave bir bilgi; sağ taraftaki koyun sonunda yine bol tırmanmalı bir patika yol mevcut ve eğer cesaret edebilirseniz bu patika yol yaklaşık 10-15 dk. yürüme mesafesi sonunda sizi Cennet Havuzu ismi verilmiş ve zaman içerisinde doğal yollarla oluşmuş küçük havuzlara ulaştırıyor. Biz gidemedik ama o yoldan dönenlere sorduğumuzda kesinlikle görülmesi gerektiğini anlattılar:-)) 

GÜNCELLEME: 09 Şubat 2021 tarihinde bölgeye ikinci bir ziyaret yaptım ve Cennet Havuzunu görme fırsatı oldum. Yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Tavsiyeler;

Fotoğraf severler için; hem gün doğumu hem de gün batımı fotoğrafları çekebileceğiniz harika bir yer. Ayrıca özellikle dalgalı denizlerde çok güzel manzara fotoğrafları yakalayabileceğiniz aklınızda olsun.

Burasını sadece deniz aktivitesi için değil, aynı zamanda doğa yürüyüşü içinde çok uygun bir alan. O yüzden diğer mevsimlerde de gidebileceğinizi aklınızda tutun. Ayrıca doğa gezisi için uygun kıyafet seçmeniz gerektiğini unutmayın.

Burası için tavsiyem; daha önce gitmediyseniz mutlaka gidilecek, gezilecek yerler listenize eklemeniz yönünde. Biz keşfedemedik ama girmeseniz bile Cennet Havuzu denilen bölgeyi de mutlaka görün, hatta giderseniz bana da tavsiyede bulunun lütfen:-))

Yorum Gönder

0 Yorumlar