Günübirlik Göynük ve Çubuk Gölü Gezisi | Hayat40tansonra

Gezi tarihi 29 Ekim 2020

Cittaslow Göynük

Genel;

Sanırım önce Cittaslow kelimesinin anlamı ile başlamalıyım yazıma :) İtalyanca Citta (Kent) ve İngilizce Slow (yavaş/sakin) kelimelerinin birleşiminden oluşan bu kelime Türkçe de sakin şehir/ yavaş şehir anlamına geliyor. Cittaslow uluslararası bir belediyeler birliği olup, merkezi İtalya'da olan bir kuruluş. Belli kriterleri sağlayan yerlerin, başvuruları sonrası, kabul edilip, yavaş/ sakin şehir ilan edilmesi ile belli standartları sağlamayı amaçlayan bir kuruluş olup, Türkiye'de de temsilciliği var. Bununla ilgili detaylı bilgileri https://cittaslowturkiye.org adresinden alabilirsiniz. 

Bugün Türkiye'de toplam 18 şehir bu sertifikaya sahip olup, bunlardan birisi de bugünkü yazımızın baş kahramanı, yeni keşif yerimiz Göynük:) Şehrin girişinde kocaman bir tabela ile Cittaslow Göynük yazısını görmek mümkün. Açıkçası ben bu yazıyı gördüğümde fotoğraflamaya değer olmadığını düşünmüştüm. Çünkü ben bunun bir işletmeye ait reklam tabelası olduğunu zannetmiştim. Meğerse anlamı büyük bir tabelaymış:)

Geçen sene Taraklı/ Sakarya'ya günübirlik gezimiz sonrası gitmediğim için biraz pişman olduğum Göynük/ Bolu'ya 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tatilinden istifade ile gitme imkanımız oldu. Geziye geç saatte karar verip öğle saatlerinde yola çıktığımız için açıkçası başka yerleri planlamaya almadık. Sadece vakit kalması durumunda Mudurnu veya çevredeki iki göle uğrayıp tekrar eve dönecek şekilde planlama yaptık. Zaten gitmeden önce okuduğum gezi yazılarında burası için en fazla 2-3 saatin yeterli olacağı yönünde bilgiler vardı. Gerçekten de yemek dahil 3 saati geçmeyecek bir gezi olacağına emin olabilirsiniz. Bu sebeple sizler erken saatte yola çıkarsanız, buraya ilave olarak Taraklı, Mudurnu, Çubuk Gölü ve Sülüklü Gölü'nü de planlamalarınıza alabilirsiniz. 

Daha önce gezdiğimiz Bursa/ Cumalıkızık ve Sakarya/ Taraklı'yı çok andıran ama benim kanaatimce buraların bir gömlek üzerinde bir ilçe. Oralara göre daha geniş bir alana yayılmış ama mimari olarak daha zengin, aynı zamanda yöresel lezzetlere sahip olması nedeni ile bir adım önde. Çünkü ne Cumalıkızık'ta, ne de Taraklı'da o yörelere ait bir lezzet durağı yok. Hatta yemek yemeye değer bir yer yok. Ayrıca ticaret oralarda çok göze batıp insanı gerçekten rahatsız ediyor. Burası gerçekten sakin bir şehir:) İnanın kaldığımız süre boyunca ne araba seslerinden nede başka bir şeyden rahatsız olmadık, huzurla geri döndük evimize:)

Maliyetler ile ilgili, burada konaklama yapmayacaksanız, ulaşım gideri haricinde para harcamanıza sebep olacak bir faaliyet söz konusu değil. Ulaşıma ilave sadece yeme-içme kalemi eklenecek ama o da çok ciddi rakamlar değil.

Ulaşım;

Ulaşım son derece rahat, yollar her ne kadar çift şerit olmasa da asfalt düzgün. Sadece dikkat etmeniz gereken hız yapmamak, çünkü yollar biraz iniş/ tırmanış ve virajlı, eğer sürat yaparsanız, özellikle yağmurlu havalarda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Google Maps'e Göynük yazdığınızda sizi şehre götürüyor. Benim tavsiyem ise Akşemseddin Hz. Türbesi yazarak meydan da bulunan ücretsiz otoparka gidip, aracınızı oraya bırakmanız yönünde. Zaten buradan her yere yürümek kolay ve gezilecek yerler yakın.

Keşfet; 

Tarihi Zafer Kulesi

Biz keşfetmeye Zafer Kulesinden başladık. Şehrin hemen her yerinden görülen bu saat kulesi şehrin simgesi haline gelmiş bir eser. 1922 yılında Cumhuriyet Döneminde şehrin ilk Kaymakamı Hurşit Bey tarafından, Sela Kayalıkları üzerine inşa ettirilmiş ve şehre en hakim tepelerden birinin üzerinde kurulu. Ayrıca Cumhuriyet döneminin ilk kulelerinden olduğu iddia ediliyor. İçine girme imkanı yok ama buradan şehir manzarası izlemek gerçekten çok keyifli. 

Kule Yolu

Kuleye çıkış için birden fazla yol mevcut ama en güzeli çarşı içerisinden çıkan ama biraz yorucu olan merdivenli yol.

Göynük Zafer Kulesi

Zafer Kulesinden Şehir Manzarası


Biz kuleyi gezmeye başladığımızda beklediğimiz yağmur başladı, bu sebeple önce karnımızı doyurup, yağmur durunca da gezimize devam etmeye karar verdik. Başka gezi sitelerinde iki yer ile ilgili tavsiye yazısı okuduğum için öncelikle buraları bulmaya ve birini seçip yemek yemeye karar verdik. Ancak ilk istediğim yeri çok aramamıza rağmen bulamadık. Bu sebeple de ikinci yere karar verip içeri girdik. Bu arada yolumuz üzerinde ağzına kadar dolu bir pideciye girmediğimiz için de çok pişman olduk:) Bu arada pideci Tarihi Çınaraltı Aile Çay Bahçesinde, yemedim ama yine de burayı tavsiye ediyorum:)

Bizim deneyip te memnun kalmadığımız yerin ismi ise Göynük Osmanlı Sofrası, fiyatlar son derece makul, bununla ilgili hiçbir problem yok. Aslına bakarsanız çok zengin bir menüye sahip ve belki de birçok yemeği çok lezzetlidir. Ancak biz burada farklı bir lezzet olsun,  yöreye özgü bir şeyler yiyelim diye aşağıda görselini paylaşacağım yiyeceklerden aldık. Devamı fotoğraf altında:)


Köy yoğurdu hariç yöresel yemekler yazan tüm menüyü denedik. Tabi ki herkesin damak tadı farklıdır ama ben açıkçası yöresel yazan lezzetleri tavsiye etmiyorum. İsterseniz şansınızı deneyip yöresel lezzetlerden veya diğer menülerden alabilirsiniz.

Yemek sonrası yağmurun sona ermesiyle başladık keşfetmeye, aslına bakarsanız asıl gezilecek, fotoğraflanacak yerlerin tamamına yakını aynı çevrede ve her yere yürüyerek gidebiliyorsunuz. Akşemseddin Türbesini merkez kabul ettiğinizde 1 km. yarıçaplı alanda hemen her şeyi görmüş ve gezmiş olacaksınız. Tabi Göynük aslında büyük bir ilçe ama dediğim gibi asıl yerler merkezde ve yürüme mesafesinde.

Öncelikle görülecek ilk yer Gazi Süleyman Paşa Camii ve Hamamı ile Akşemseddin Hz. Türbesi. Bu arada bu ibadet yerlerinin hemen önünde bir meydan var ve burada güzel kareler çekebileceğiniz manzara, figürler söz konusu. 

Camii ve Türbe

Tarihi Hamamdan Tarihi Bir Kapı

Hamam Arkası Tarihi Mezarlık

Buranın yaklaşık 1 km. ötesinde ve ana yolun üst tarafında bir adet daha türbe mevcut. Yapısı ve mimarisi itibariyle görülmeye değer bir yapı, vaktiniz varsa burayı da ziyaret edebilirsiniz. Ben içeri girmedim ama yoldan geçerken uzaktan bakmakla yetindim. Merkez dediğim yerden sonra ise yapılacak en güzel şey ara sokaklarda kaybolmak, birbirinden güzel konakları eğer açıksa ziyaret etmek. Benim okuduğum gezi sitelerinde konakların ziyarete açık olduğunu yazıyorlardı ama ben hemen hepsine gitmeme rağmen açık bir konak bulamadım. Konakları ararken de birçok ara sokağa girip gezme fırsatı buldum. Gerçekten tarih kokan ve ünvanını hak eden sakin ve huzurlu bir şehir. 

Göynük Sokakları

Göynük Sokakları

Akşemseddinoğlu Konağı

Gerçekten de tarihi mekanlara, sokaklara ilginiz varsa sadece benim bahsettiğim çevrede değil, Göynük'ün neredeyse her sokağında karış karış gezerek huzur bulabilirsiniz.

Keşfet kısmının son bahsedeceğim yeri ise meydanın üst tarafında, sanırım Ankara Caddesi isimli tarihi sokak üzerinde ki kuru kahveci. Kuru Kahveci Kara Salihoğlu isimli küçük ama güzel işletme. Mekan hem görsel hem de tat olarak üst seviye. Sadece kahve ve tatlı üzerine menüleri mevcut ve gerçekten de ziyaret edip, soluklanmak, Türk Kahvesi içmek için ideal bir yer. En önemli ayrıntı ise Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Göynük'te verdiği kahve molası için isim verdiği, tavsiye ettiği kahve markası olması. Dediğim gibi yolunuz düşerse uğramadan dönmeyin:) 

Kuru Kahveci Kara Salihoğlu

Kuru Kahveci Kara Salihoğlu

Bizim için burası Göynük'teki son durak oldu. Hem gezilecek yerleri bitirmiş olmamız, hem de hava kararmadan birkaç yer daha görelim diye huzurlu bir şekilde Göynük'ten ayrıldık. 

Bir sonraki durağımız ise yeniden başlayan yağmurdan dolayı tadını çıkartamadığımız ama tekrar gitmeyi kesinlikle istediğim ve gideceğim Çubuk Gölü Tabiat Parkı oldu. Göynük'ten 13 Km. mesafede ki göle ulaşım için yollar fena sayılmaz. Sadece göl etrafında araba ile turlamak isterseniz biraz sıkıntılı. Hem çok dar, hemde toprak, taş karışımı sıkıntılı bir yol. 

Buranın aslında göl kısmında pek bir numara yok:) Buranın en ilginç yanı ise yel değirmeni görüntülü binalar.

Çubuk Gölü Yel Değirmenleri

Buranın hikayesine gelince; 2005 yılında TRT'de çekilmesi planlı bir dizi için yapılıyorlar ancak dizi sadece 3 bölüm sürüyor. Sonrasında başka bir film için plato olarak kullanılıyor ama o filmde buranın popüler olmasını sağlayamıyor ve kaderine terk ediliyor. Ben yanlış saymadıysam yaklaşık 7 tane vardı. Şu an ki hali içler acısı. Aslında içlerinde şömine vs. var hatta dubleks villa tarzındalar ama şu an benim gördüğüm tamamen gececilerin takıldığı ve mahvettiği bir yer olmuş. Etrafta sürekli jandarma var ama yine de sanırım başa çıkılamıyor. Fotoğraf severler için kaçırılmaz bir fırsat burası.

Çubuk Gölü Tabiat Parkı

Tabi ki göl bunlardan ibaret değil. Mevsime bağlı harika bir manzarası var. Hem renkler, hem de göldeki yansımalar inanın efsane seviyede. Gölün kenarında küçük bir köy var. Bunun haricinde de bir işletme. Denemedik ama vasat bir görüntüye sahip. Etrafta başka bir işletme olmadığı için hazırlıksız geldiyseniz buraya mecbursunuz. Ama yine de çok kötü görünmüyor. Ayrıca göl kenarında harika fotoğraflar çekebileceğiniz iki adet iskele var. Gerçi bir tanesi ayakta zor duruyor. Biraz tehlikeli. Burada anladığım kadarı ile kamp da yapılıyor ama açıkçası geceleri pek güvenli ve tekin bir yer hissi vermiyor. Böylesine güzel bir yerin neden ilgisiz ve alakasız bırakıldığını anlamak gerçekten çok zor. Tabi bunda sadece yerel yönetimlerin değil, doğaya ihanet eden duyarsız insanlarında katkısı da çok fazla.

Çubuk Gölü Tabiat Parkı

İsmini Bilmediğim Köy:-)

Çubuk Gölü Tabiat Parkı

Buradaki yağmur beklediğimiz bir durum değildi açıkçası. Bu yüzden burada çok fazla kalamadık, zaten hava da artık kararmaya çok yakındı. Aslına bakarsanız planlarımız arasında Sülüklü Göl Tabiat Parkı ve evden daha erken çıkabilseydik Mudurnu Köyü de vardı ama zamanı yetiştiremedik ve buradan evimize geri yola çıktık.

Tavsiyeler;

İlk tavsiyem tabi ki fotoğrafçı arkadaşlar için:) Ziyaret ettiğimiz her iki yerde de beni fazlası ile mutlu eden kareler çektim. Eminim sizde fotoğrafçılık anlamında buralardan memnun ayrılacaksınız.

Yazımın başlarında da dediğim gibi burası tek başına planlama yapılıp gelinecek bir yer değil. O yüzden burası ile birlikte aynı gün için 2-3 yer daha planlayarak gelebilirsiniz. Buna rağmen koşturma içinde olmadan keyifle gezebileceğinize emin olabilirsiniz.

Göynük belki de Bolu'ya bağlı olması nedeniyle kendine has lezzetlere sahip bir yöre. Ancak yer tercihi gerçekten önemli. Bizim tecrübemiz çok hoş olmadı ama Paşazade Göynük Sofrası her yerde ismi çok geçen bir yer. Biz her ne kadar yerini bulamamış olsak ta şansınızı sizde deneyin. En kötü adresini verdiğim pideciyi deneyin:)

Geri dönüşü eğer Geyve yolu üzerinden yapacaksanız yol üzerinde Geyve Yöresel Ürünler Üretim Merkezi var. Mutlaka uğrayın, eminim hoşunuza gidecek ürünler bulacaksınız.

Yorgun ve hızlı araba kullanmayın, yollar dediğim gibi düzgün ama çok virajlı.

Gelinir mi sorusu için cevap bizim gezdiğimiz her iki yer içinde kesinlikle "EVET":)

Yorum Gönder

36 Yorumlar

 1. Şöyle söyleyeyim eğer bir gün bahsettiğiniz yerlere yolum düşerse ilk buraya gelip orası hakkında yazdığınız yazılara bir daha bakacağım çünkü çok değişik ve ayrıntılı bir şekilse çok faydalı bilgi sunuyorsunuz. Tebrik ederim sizi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok mutlu oldum böyle düşünmenize:-) Yazıların amacına ulaşıyor olduğunu görmek benim için ayrı bir mutluluk kaynağı:-)

   Sil
 2. A wonderful write up of your travels. A beautiful area indeed. I looked up Goynuk and saw more photos of the tower and the surrounding views. If I was to visit, I would definitely visit the slow cities of Turkey. It's always nice when you slow down and spend time with the locals. Once again, I enjoy reading your posts, great work. Take care and have a wonderful week!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I had the chance to see only 3 of 16 places in total but what you said is a very good idea. I will think about visiting quiet cities:-) Thank you for your good words Bill, wish you a great week too.

   Sil
 3. Gerçekten fotoğraflar çok güzelmiş. Özellikle de en sonuncu fotoğraf :) Gitmeyi çok isterim.
  Tavsiyeler ve yazınız için teşekkürler. Hem güzel bir anlatımla hemde ayrıntılı bilgi ile keyifli yazılarınızı okuyoruz. Teşekkürler. 🌸🙏🏻

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten de bu bölgede Taraklı, Mudurnu ve Göynük görmeye değer güzel yerler:-) Teşekkür ederim güzel yorumunuz için.

   Sil
 4. Bolu' ya gezmeye gitmiştik. Dönüş yolunda bari birkaç yer daha görelim diye Göynük' ten geçtik. Sakin ve güzel bir yer. Bir de yakınlarda bir göl vardı, adını unuttum. Oradan da geçtik. Bolu' da yaşamak isterdim. Tanıtım için teşekkürler. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sanırım buraya en yakın Sünnet Gölü var ve orası da meşhur yerlerden:-) Bolu'nun bağlısı yerlerinin çoğunu gezdim ama hiç Bolu merkeze gitmek nasip olmadı.. Teşekkür ederim:-)

   Sil
 5. Tam hayalimdeki yer Göynük. Sessiz ve sakin :) Kahvenin yanındaki pastalar çok güzel gözüküyor hocam :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hocam iftar geçti, gönül rahatlığı ile söyleyebilirim:-) Göründüğünden çok daha lezzetliydi:-) Gidersen tavsiye ederim.

   Sil
 6. Bolu demek tabiatın torpil geçtiği yemyeşil, şahane güzellikler, göller demek zaten. Abant'ı, Yedigöller'i Gölcük Tabiat Parkı'nı biliyorum da buraları ilk kez sayenizde gördüm. Cittaslow'a kentlerimiz arasına yeni katıldı demek ki. Harikaymış. Yel değirmenleri olayı üzücü. Yöresel yemek konusunda çok haklısınız. Fiyatlar uygun değil ayrıca. Göynük, Safranbolu'yu andırıyor sanki. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Göynük'te verdiği kahve molasını sizin de vermeniz süper olmuş. Her zamanki gibi asistanınız Bartu Bey'le tabii:)
  Çok güzel gezdik, gördük, bilgilendik yine. Emeğinize sağlık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bolu'ya geçilen torpil konusunda kesinlikle haklısınız:-)) Aslında saydığınız yerler çok bilinen yerler ama Mudurnu ve Göynük'te kesinlikle görülmesi gereken yerlerden. Yel değirmenleri içimde uhde kala yerlerden, yağmur nedeniyle hakkını veremedik ne yazık ki:-( Asistan Bartu ile "duvara yaslanan adamlar" serimiz var. Beraber gittiğimiz hemen her yerde verdiğimiz aynı pozlardan oluşan bir seri:-)) Belki onu da ilerleyen zamanlarda paylaşırım. Çok teşekkür ederim güzel yorumunuz ve katkınız için.

   Sil
 7. Yine şahane görselli anlatım :) emeğinize sağlık, sakinlik en ihtiyacımız olan şey sanırım şu ara

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, mutlu oldum beğenmenize:-) Böyle yerler huzur veriyor ama sürekli yaşamak nasıl olur bilemiyorum:-)

   Sil
 8. Fotoğraftaki o eski eve bayıldım. Yansımalar da çok güzel. Görülüp, gezilecek ne çok yer var

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çubuk Gölü Tabiat Parkı fotoğrafçılar için inanılmaz güzel bir yer ama o günkü yağmurdan dolayı istediğim çekimleri yapamadım.. Hep yazdığım gibi yanı başımızda öyle güzel yerler var ki:-)) Teşekkür ederim vakit ayırıp okuduğunuz için.

   Sil
 9. Ben her zamanki gibi fotoğraflara değineceğim yine:) Çok ama çok güzel kareler, çok sevdim fotoğrafları. Hemen gitme isteği uyandırdı. Emeğinize sağlık. Çubucak Gölü Tabiat Parkı'na hayran kaldım, çok güzelmiş. Yel değirmenlerine bayıldım. Sessiz, sakin yerleri çok severim. Umarım bir gün gitmek nasip olur. Gezi yazılarınızı çok severek ve keyif alarak okuyorum:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bütün bu gezilerin sebebi fotoğraf aşkı:-)) Özellikle fotoğrafları beğenmenize çok mutlu oldum, teşekkürler:-) İnşallah biraz normale döner ve sevdiğimiz şeyleri yapmaya kaldığımız yerden devam edebiliriz:-)

   Sil
 10. Ne güzel gezmişsiniz. Çok güzel fikirler verdi bana bu yazınız bir daha ki gezimde nerelere uğramam gerektiğini daha iyi biliyorum ayrıntılı yazınız için çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim, çok mutlu oldum beğenmenize:-) Doğru zamanda gidilince hem güvenli hem de çok keyifli. Tekrardan sağolun:-)

   Sil
 11. Sülüklü Göl merak ettiğim yerlerden, o gün için de planlamıştık ama zaman yetmedi:-) Yazmak unutmaya en iyi çözüm:-) Teşekkür ederim güzel yorumunuz için.

  YanıtlaSil
 12. yedigöller, abant, gölcüğe gittim de göynük duymadım, saol yaa, bir şey öğrendim, çubuk da ankaradakini biliyom, buna da saol :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazdığın yerler en bilinen, hep gidilen yerler:-) Burası ve Mudurnu gerçekten görülesi yerler, tavsiye ederim:-)

   Sil
 13. Yazının gezilecek görülecek yerler dışında kelime hazneme de güzel bir katkısı oldu :) Cittaslow benim kulağıma biraz komik bir kelime gibi gelse de ne anlama geldiğini okuyunca böyle bir kelimeyi öğrendiğim için memnun oldum. Bu on altı şehirden birine gidip de tabelayı gördüğümde artık gülmeyeceğim, elinize sağlık :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ya bana da çok komik gelmişti:-)) Otel, restoran ismi sanıp o tabelanın fotoğrafını çekmemiş olmama da çok üzüldüm sonradan:-)) Teşekkür ederim:-)

   Sil
 14. Eski mahalleler, evler çok güzel görünüyor hep. Safranbolu, Beypazarı, Odunpazarı evlerini çok severim. Manzara da çok hoşmuş her gezi yazınızda olduğu gibi fotoğraflar çok güzel. :) Menüde kızarmış dondurmayı görmek şaşırttı. Mantığını bir türlü anlayamadım onun. Bir kez ailem denemişti; ama bana çok saçma geliyor hala.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Birbirine benzeyen ama her birinin tadı farklı olan yerler:-) Çok mutlu oldum beğenmenize, teşekkür ederim:-)

   Sil
 15. Yemek fiyatları da gayet uygun. Güzel bir yazı olmuş, emeğinize sağlık. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fiyatlar uygun ama lezzetler tartışılır:-)) Teşekkür ederim yorumunuz için.

   Sil

 16. Mudurnu ve Göynük'e bir iş gezisi için gitmiş ve üç katlı ahşap evden otantik bir butik otele dönüştürülen hoş bir konakta kalmıştık. Çok hoşumuza gitmişti. Ama fotoğraflara bakınca anlıyorum ki civardaki pek çok güzel yeri görmeden dönmüşüz. Sanırım iş telaşesi bizi frenlemiş olmalı. Cumalıkızık'ın kahvaltısını çok överler. Ama ben farklı bir lezzet aldığımı söyleyemem. Yine çok özenli, bilgilendirici bir yazı dizisi hazırlamışsınız Sezgin Bey. Kutlarım sizi. 🧿👏🤚

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eminim tarihi konakta kalmak çok keyifli olmuştur. Bizim geziler hem korona hemde buraların evimizin bu bölgeye yakın olması nedeniyle günübirlik oldu ama dediğim gibi tarihi bir konakta konaklamak çok keyifli olmuştur:-) Umarım iş harici sadece gezi maksatlı gideceğiniz, gideceğimiz günler yakındır.. Çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için:-)

   Sil
 17. Boa tarde meu querido amigo, fico feliz em saber um pouco mais sobre a Turquia através do seu trabalho maravilhoso.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Muito obrigado pelo seu comentário agradável. dias felizes meu querido amigo:-)

   Sil
 18. Fotoğraf objeleri için birçok ilginç noktaya sahip olan Göynük'e sizden sanal bir tur atmak çok eğlenceli. Bunun yanı sıra Türkiye'nin bir yöresinden yerel mutfağın lezzetini de merak ediyordum.
  İnşallah bir gün doğal güzelliğini ilk elden görebilir ve size eşlik eden çeşitli özel yemeklerin tadına bakabilirim 😊.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için dostum 🙏 Türkiye'yi gezmekten büyük keyif alacağına eminim, senin gezi tarzına uygun çok güzel yerlerimiz var ☺️ Mutlu haftasonları dostum 🙏🤗

   Sil
 19. It's nice being a tourist in our own country!!
  Take care of yourself!

  marisasclosetblog.com

  YanıtlaSil